Femei OK     Forum     Femei OK pe Facebook
Bun venit, Vizitator
Vă rugăm să vă autentificaţi sau să vă înregistraţi. Aţi uitat parola?

Cat de bine este sa adopti un copil
(1 vizualizează) (1) Vizitator
Du-mă josPagina: 1234
Topic: Cat de bine este sa adopti un copil
Utilizator absent   Butterfly
Gold Boarder

Apăsaţi aici pentru a vedea profilul utilizatorului
Cat de bine este sa adopti un copil acum 6 ani, 9 luni
Ma bucur tare mult sa gasesc deschis acest topic pentru ca este un subiect care pe mine ma preocupa chiar mult. Am un copil,sanatos, voinic, multumesc lui D-zeu, insa din motive medicale nu il mai pot face si pe al doilea fara sa existe riscul unor probleme. De la o vreme ma gandesc insa ca i-ar prinde tare bine sa aiba un fratior sau o surioara (as prefera o fetita:) ), insa nu stiu cat este de bine sa adopt un copil. Nasii imi spun ca, fara sa vreau, as incepe sa fac diferente si ca mai bine sa ii pot oferi copilului meu tot ce are nevoie.
Pe de alta parte imi este si teama (poate ca exagerez si eu) ca nu cumva pe la 18 ani sa plece dupa familia adevarata... Au existat destule cazuri. Si totusi... imi mai doresc un copil...
Am nevoie de sfaturile voastre, sa pot sa imi dau seama cum e mai bine.
Pentru a putea posta un mesaj este necesar sa va autentificati.
Utilizator absent Gen: Feminin  Mihaela
Moderator

Apăsaţi aici pentru a vedea profilul utilizatorului Reşedinţă: Galati
Re: Cat de bine este sa adopti un copil acum 6 ani, 9 luni
Butterfly a scris:
Ma bucur tare mult sa gasesc deschis acest topic pentru ca este un subiect care pe mine ma preocupa chiar mult. Am un copil,sanatos, voinic, multumesc lui D-zeu, insa din motive medicale nu il mai pot face si pe al doilea fara sa existe riscul unor probleme. De la o vreme ma gandesc insa ca i-ar prinde tare bine sa aiba un fratior sau o surioara (as prefera o fetita:) ), insa nu stiu cat este de bine sa adopt un copil. Nasii imi spun ca, fara sa vreau, as incepe sa fac diferente si ca mai bine sa ii pot oferi copilului meu tot ce are nevoie.
Pe de alta parte imi este si teama (poate ca exagerez si eu) ca nu cumva pe la 18 ani sa plece dupa familia adevarata... Au existat destule cazuri. Si totusi... imi mai doresc un copil...
Am nevoie de sfaturile voastre, sa pot sa imi dau seama cum e mai bine.

Butterfly, exista posibilitatea intr-adevar, asa cum spuneau nasii tai, sa faci la un moment dat, fara sa vrei, diferenta. Nu pentru ca ai iubi un copil mai mult decat pe celalalt, nu. Instinctiv insa este posibil sa sari de exemplu sa il ajuti intai pe copilul pe care l-ai nascut tu, apoi pe celalalt. Tine si de legatura aceea care se creeaza intre mama si copil in timpul sarcinii. Am intalnit astfel de cazuri, deci iti vorbesc din ce am vazut.
Pe de alta parte daca iubesti copii, daca iti doresti cu adevarat o fetita, si daca ii poti vedea pe amandoi in mod egal, ca si cum i-ai fi nascut tu si pe unul, si pe celalalt, nu cred ca ar trebui sa exista probleme.
Cat priveste riscul ca la 18 sa isi doreasca sa cunoasca mama care i-a dat nastere, este un risc pe care orice familie care adopta un copil si-l asuma. Este firesc sa aiba curiozitatea de a afla cine e "mama naturala", insa daca se va simti iubit in familia voastra cu siguranta nu-si va dori sa plece.
E de admirat ca te gandesti la adoptie, insa sfatul meu este sa cantaresti, impreuna cu sotul tau, foarte bine inainte de a lua marea decizie!
Binele pe care îl faci astăzi, oamenii îl vor uita mâine...
Fă bine, oricum.
Utilizator absent   Praf-de-stele
Expert Boarder

Si totusi... nu vreau sa par egoista dar... daca ai un copil sanatos, de ce vrei neaparat inca unul? Nu stiu posibilitatile tale materiale, dar in ziua de azi este destul de greu sa cresti un copil oferindu-i absolut tot ceea ce are nevoie, mai ales pentru educatia lui. Nu ar fi mai bine sa investesti in copilul tau pe toate planurile si sa ii asiguri tot confortul de care are nevoie? Zic si eu...
Utilizator absent   Camy
Gold Boarder

Mama mea a fost infiata si pot sa zic ca si-a iubit parintii enorm de mult. I-au oferit tot ce a avut nevoie, a fost ca o printesa pentru ei si au iubit-o foarte mult. Daca iti doresti cu adevarat inca un copil si daca ai acea vocatie de parinte, nu cred ca are importanta ca e adoptat. Depinde insa de voi, tu si sotul, daca puteti sa ii iubiti pe amandoi in mod egal.
Utilizator absent   Butterfly
Gold Boarder

Multumesc pentru sfaturi . Nu pot sa spun ca o ducem extraordinar de bine, insa ne putem permite sa ne crestem copilul fara sa facem mari sacrificii.
De cand eram studenta mi-am dorit sa am doi copii: o fata si un baiat. Cred ca asta isi doreste de fapt cam orice mamica. Faptul ca nu se mai poate sa nasc eu nu ma face sa imi doresc mai putin acest lucru. De asta m-am gandit la adoptie. Eu una nu ma vad facand diferenta, chiar nu ma vad. Ba din contra, cred ca as face totul ca baiatul meu sa isi iubeasca surioara .
Cred ca devinde deja o obsesie, zi de zi ma gandesc la adoptie...
Utilizator absent Gen: Feminin  calipso1
Senior Boarder

Apăsaţi aici pentru a vedea profilul utilizatorului Reşedinţă: Slobozia
Re: Cat de bine este sa adopti un copil acum 6 ani, 8 luni
Zic ca e foarte bine sa adopti un copil. Ii faci lui un bine, iti faci tie un bine. Ca sa nu mai mentionam de faptul ca nu iti strici silueta dand nastere Eu sunt pro! Categoric!
Du-mă susPagina: 1234
Forum FemeiOK.rodescărcaţi ultimele mesaje direct pe desktop-ul dumneavoastră

Ultimele comentarii