Femei OK     Forum     Femei OK pe Facebook
Bun venit, Vizitator
Vă rugăm să vă autentificaţi sau să vă înregistraţi. Aţi uitat parola?

Ochelarii de vedere si machiajul
(1 vizualizează) (1) Vizitator
Du-mă josPagina: 12
Topic: Ochelarii de vedere si machiajul
Utilizator absent   Elektra
Gold Boarder

Apăsaţi aici pentru a vedea profilul utilizatorului
Re: Ochelarii de vedere si machiajul acum 5 ani, 8 luni
Da, este o chestie legata de vedere, mai ales ca majoritatea persoanelor nu au dioptrii mari
Pentru a putea posta un mesaj este necesar sa va autentificati.
Utilizator absent   raven84
Platinum Boarder

Re: Ochelarii de vedere si machiajul acum 5 ani, 7 luni
Mihaela a scris:

Mare atentie: tusul de ochi e bine sa fie in aceeasi nuanta cu rama de la ochelari.
Rujul trebuie si el bine ales, de preferinta o nuanta cat mai discreta, altfel contrastul dintre rama de la ochelari, fard si ruj poate sa fie foarte neplacut.

Apropo de asta...dar datorita dioptriilor ochii nu par uneori mai mari? Asta nu trebuie luat in considerare?
Utilizator absent   cicudafa
Fresh Boarder

Re: Ochelarii de vedere si machiajul acum 3 ani, 6 luni
Ca sa fiu sincera, nu am citit toate mesajele precedente, insa pot veni cu un sfat bun pentru cele ce cauta sfaturi de machiaj in cazul ochelarilor: evitati alungirea excesiva genelor, lasa urme urate pe lentilele ochelarilor (sa nu mai spun ca le zgarie!). Eu procedez astfel: aplic o crema de fata, apoi fondul de ten, blush, fardurile de ochi potrivite ochilor mei (caprui), apoi un strat subtire de rimel. Finisez cu un ruj si voila!
In cazul lentilelor cu reflexii, eu as sugera nuante mai putin colorate, altminteri ele vor deveni mult mai accentuate, intelegeti, ca si curcubeul.
In plus, fardurile mate sunt mai bune, iar daca aveti ochii mici puteti folosi un creion dermatograf alb pe mucoasa inferioara a ochilor, pentru a-i mari.

Voi mai reveni si cu alte sfaturi in cazul in care acestea va ajuta. Sunt multe de spus, iar acum este putin cam tarziu... Am uitat de unde am invatat aceste lucruri, cand o sa gasesc site-ul acela iar vi-l voi impartasi... voi reveni cu un edit.

Noapte buna!
Ultima editare: 05/01/2014 23:54 de cicudafa.
Utilizator absent   anasmile
Fresh Boarder

Re: Ochelarii de vedere si machiajul acum 3 ani, 3 luni
Ce interesant, si eu port ochelari si de curand mi-am luat niste ochelari cu rama groaza, neagra asa cu pernute din plastic, i-am ales asa pentru ca toti ochelarii care i-am avut pana acum imi faceau semne la nas, si astia din platic sunt si la moda acum. Chiar imi plac. SI ma machiez dar nu asa des, e mai oky sa fi naturala asa…..dar cand ma machiez am o problema cu fardul de ochi, se strage mai ales ca eu am si tenul gras, inca in mare chiar procedez cum s-a scris pe aici culoarea mai inchisa la capatul ochiului si mai deschisa spre interior, cu mascara nu ma dau fff mult, atat ca nu folosesc tus negru si mai mult un mov inchis asa, ador culoarea mov…..dar in fine interesant articolul, nu am mai vazut pe nicaieri unul asemanator, chiar utile postarile!
Du-mă susPagina: 12
Forum FemeiOK.rodescărcaţi ultimele mesaje direct pe desktop-ul dumneavoastră

Ultimele comentarii