Femei OK     Forum     Femei OK pe Facebook
Bun venit, Vizitator
Vă rugăm să vă autentificaţi sau să vă înregistraţi. Aţi uitat parola?

Cancerul de san
(1 vizualizează) (1) Vizitator
Du-mă josPagina: 123
Topic: Cancerul de san
Utilizator absent Gen: Feminin  alina83
Gold Boarder

Apăsaţi aici pentru a vedea profilul utilizatorului Reşedinţă: Craiova
Re: Cancerul de san acum 6 ani, 8 luni
Mda... sincera sa fiu nici eu nu ma palpez... dar acum chiar am sa o fac... ca ma puneti pe ganduri... Mie mi-e frica de cancer, in general ... nici nu vreau sa ma gandesc la asa ceva, mi se pare cumplit... nu stiu cum rezista femeile care fac cancer indiferent in ce zona...
Pentru a putea posta un mesaj este necesar sa va autentificati.
Utilizator absent   larysa
Expert Boarder

Apăsaţi aici pentru a vedea profilul utilizatorului
Cryssa a scris:
De cele mai multe ori femeile cu cancer de san ajung prea tarziu la medic, cand deja el exista si evolueaza.
Exista cel putin doua metode de prevenire a cancerului de san:
- autopalparea
- mamografia

Cum se palpeaza corect sanii:
- palparea trebuie sa aiba loc inainte sau dupa perioada de menstruatie (in timpul ciclului sanii sunt oricum mai tari si tensionati);
- in picioare, in fata oglinzii: palparea saailor se face cu degetele intinse, drepte, fara a apasa foarte tare pe sani; miscati si apasati usor cu degetele in cerc, apoi de sus in jos, apoi vertical;
- intinsa pe pat, cu o perna sub umar: se pune o mana sub cap, iar cu cealalta mana se palpeaza usor sanul, cu miscari circulare, verticale, de sus in jos sau invers;

Autopalparea sanilor ar trebuie sa o faca fiecare femeie acasa, si la primul semn ca este ceva in neregula sa mearga la medic.

Da, asa este. macar sa ne facem timo 5 minute in comoditatea propriei case daca nu ne indeletnicim sa mergem la controale regulate.
Utilizator absent Gen: Feminin  Mihaela
Moderator

Apăsaţi aici pentru a vedea profilul utilizatorului Reşedinţă: Galati
Am avut o colega, asistenta emdicala, care a suferit cativa ani de zile din cauza cancerului... pana cand a facut metastaze si... s-a dus. Este o boala cumplita, si cred ca e bine sa mergem la controale din timp, decat sa ajungem sa ni se spuna ca trebuia sa venim mai demult.

Ar trebui ca fiecare femeie sa isi faca timp pentru un astfel de control, macar o data la cateva luni.
Binele pe care îl faci astăzi, oamenii îl vor uita mâine...
Fă bine, oricum.
Utilizator absent   larysa
Expert Boarder

www.reginamaria.ro/ro/maternitate/noutat...stigatii-maternitate - si sunt multe astfel de exemple de controale la care putem merge. Nu trebuie decat sa dam un telefon si sa ne programam.
Nu fac reclama pentru Regina Maria doar ca, dupa cum va povesteam in topicul despre celule stem (femeiok.ro/forum/clubul-viitoarelor-mami...-nastere/Page-2.html ) am discutat de curand cu ei ca sa inchei un contract de prelevare la nastere si de atunci aflu tot mai multe informatii medicale!
Si sunt de parere ca o femeie informata va lua intotdeauna decizii mai bune!
Utilizator absent   alinasolt
Fresh Boarder

Re: Cancerul de san acum 5 ani, 2 luni
Buna fetelor,

Anul trecut am fost diagonsticata cu fiboradenom mamar. Intre timp am cosultat mai multi medici care mi-au spus ca nu facem nimic, decat sa revin peste 6 luni la o consultatie pentru a vedea cum evolueaza starea mea. Voi ce ma sfatuiti sa fac? Nu sunt linistita deloc daca stau si nu fac nimic. Trecerea spre cancer este foarte lina. Multumesc!
Utilizator absent   danalicurici
Fresh Boarder

Re: Cancerul de san acum 5 ani, 2 luni
eu spun sa nu te stresezi pentru ca sansele sa se agraveze sunt foarte mici. O prietena de-a mea a avut fibroadenom mamar si a facut tratament cu pastile. Medicii de la clinica (ea a fost la Donna Medical Center) i-au spus ca nu e grav, e o tumora benigna care in doar 3% din cazuri se poate transforma in cancer. nu mai stiu toate detaliile, dar am retinut ca prietena mea a fost mult mai linistita dupa ce a fost la clinica si i s-a explicat tot ce i se intampla. nu poti sta sa te gandesti la aia 3%, te consumi inutil si uiti sa te bucuri ca de fapt esti sanatoasa
Du-mă susPagina: 123
Forum FemeiOK.rodescărcaţi ultimele mesaje direct pe desktop-ul dumneavoastră

Ultimele comentarii